Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Aktywni w każdym wieku”

„Aktywni w każdym wieku”

     W dniu 09 lipca 2013r leśnicy z Nadleśnictwa Czaplinek po raz kolejny zaprosili przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Powiatu Drawskiego i Szczecineckiego, przedstawicieli Klubu Seniora w Czaplinku i Bornym Sulinowie oraz przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Złocieńcu. Zaproszeni goście mieli okazję wystartowania w pieszym rajdzie zadaniowym pod nazwą. „Aktywni w każdym wieku", którego celem była promocja aktywnych form wypoczynku, promocja walorów przyrodniczych Pojezierza Drawskiego, w tym Drawskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarów natura 2000: „Ostoja Drawska", „Jeziora Czaplineckie", zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

     Na siedmiokilometrową trasę rajdu wystartowało dwadzieścia pięć trzyosobowych drużyn, mając do wykonania na pięciu punktach kontrolnych zadania z zakresu wiedzy leśnej, ochrony przyrody, ratownictwa medycznego oraz ppoż. Część uczestników pozostała w lokalizacji startu i mety dopingując swoich zawodników. Uczestnicy poza okazją wykazania się posiadaną wiedzą, musieli również odczytać prawidłowo mapę oraz znaki w terenie. Po marszu dodatkową atrakcją była możliwość oddania strzału z łuku , wiatrówki oraz rzut podkową do celu.

     Wszyscy uczestnicy dotarli na metę nieco zmęczeni ale szczęśliwi, że podołali tak wymagającej trasie. Na zakończenie Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek Pan Robert Frutczak pogratulował wszystkim uczestnikom wigoru i zdrowego ducha walki. Organizatorzy wręczyli trzem pierwszym drużynom nagrody oraz dyplomy za udział wszystkim uczestnikom.

     Głównym organizatorem akcji było Nadleśnictwo Czaplinek we współudziale Wydziału Terenowego RDOŚ w Złocieńcu, Nadleśnictwa Drawsko, Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja Pomorska, Gminy Czaplinek, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Rajd był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

                                                                Opr. Tomasz Lubczyński