Wydawca treści Wydawca treści

REGULAMIN

Regulamin obowiązujący przy korzystaniu ze szlaków i obiektów turystycznych funkcjonujących na terenie Nadleśnictwa Czaplinek.

 

Regulamin obowiązujący przy korzystaniu ze szlaków i obiektów turystycznych funkcjonujących na terenie Nadleśnictwa Czaplinek

I. Przed skorzystaniem ze szlaku bądź innego obiektu turystycznego, każdy użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym regulaminem.

II. Szlaki turystyczne wyznaczone na terenie Nadleśnictwa Czaplinek mają charakter terenowy i nie posiadają specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego należy zachować na nich szczególną ostrożność.

III. Osoby przebywające na terenie szlaku bądź innego obiektu turystycznego obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:

• zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania,

• stosowania się do obowiązujących znaków nakazu i zakazu,

• zachowania uwagi i zdrowego rozsądku.

IV. Każdy dorosły użytkownik podczas korzystania ze szlaków i innych obiektów turystycznych, bierze odpowiedzialność za siebie oraz za osoby niepełnoletnie będące pod jego opieką.

V. Poruszanie się po szlaku dozwolone jest od świtu do zmroku.

VI. Użytkowników obowiązuje się do przestrzegania przepisów ochrony przeciwpożarowej oraz art. 26 ustawy o lasach, zgodnie z którym, stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

• uprawy leśne do 4 m wysokości,

• powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,

• ostoje zwierząt,

• źródliska rzek i potoków,

• obszary zagrożone erozją.

VII. Na odcinkach szlaków, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi obowiązują ogólne przepisy o ruchu drogowym.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA

Wieczorem 23 lipca zaobserwowano w okolicach Barwic samicę dropia, ptaka który w Polsce wyginął. Ptak przebywał na terenie wsi, pomiedzy zabudowaniami, a ciekawostką jest to, że nie wykazywał zbytniego lęku przed ludźmi - takie zachowanie jest sprzeczne z jego naturą, gdyż uważa się, że to ptaki lękliwe i skryte. Jak ustaliliśmy, osobnik ten był prawdopodobnie obserwowany w okolicach Białego Boru. Odczytano wówczas jego obrączkę i okazało się, że pochodzi z naturalnego lęgu w jednym z niemieckich rezerwatów.

DROP ZWYCZAJNY (Otis tarda)

Ptak, który w Polsce wyginął jako gatunek lęgowy w latach 80 XX wieku. Jego większe populacje znajdują się obecnie na terenie Niemiec (skąd sporadycznie może zalatywać do Polski), a także Austrii, Czech i Słowacji. Jest to jeden z najcięższych gatunków ptaków, który jest zdolny do lotu. Masa dorosłych samców sięga 18 kg, a więc potrafią być cięższe od łabędzi niemych. Dropie preferują tereny otwarte i spokój. Spadek jego populacji wynika z przekształceń krajobrazu, mechanizacji i chemizacji rolnictwa.

Lasy Państwowe są na etepie tworzenia projektu reintrodukcji dropia zwyczajnego, w celu stworzenia jego wolnościowej populacji. W projekt zaangażowane jest Nadleśnictwo Świebodzin oraz Leśny Bank Genów Kostrzyca, gdzie przetrzymywane mają być zasoby genetyczne gatunku.

fot. T. Tomecki