Asset Publisher Asset Publisher

REGULAMIN

Regulamin obowiązujący przy korzystaniu ze szlaków i obiektów turystycznych funkcjonujących na terenie Nadleśnictwa Czaplinek.

 

Regulamin obowiązujący przy korzystaniu ze szlaków i obiektów turystycznych funkcjonujących na terenie Nadleśnictwa Czaplinek

I. Przed skorzystaniem ze szlaku bądź innego obiektu turystycznego, każdy użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym regulaminem.

II. Szlaki turystyczne wyznaczone na terenie Nadleśnictwa Czaplinek mają charakter terenowy i nie posiadają specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego należy zachować na nich szczególną ostrożność.

III. Osoby przebywające na terenie szlaku bądź innego obiektu turystycznego obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:

• zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania,

• stosowania się do obowiązujących znaków nakazu i zakazu,

• zachowania uwagi i zdrowego rozsądku.

IV. Każdy dorosły użytkownik podczas korzystania ze szlaków i innych obiektów turystycznych, bierze odpowiedzialność za siebie oraz za osoby niepełnoletnie będące pod jego opieką.

V. Poruszanie się po szlaku dozwolone jest od świtu do zmroku.

VI. Użytkowników obowiązuje się do przestrzegania przepisów ochrony przeciwpożarowej oraz art. 26 ustawy o lasach, zgodnie z którym, stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

• uprawy leśne do 4 m wysokości,

• powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,

• ostoje zwierząt,

• źródliska rzek i potoków,

• obszary zagrożone erozją.

VII. Na odcinkach szlaków, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi obowiązują ogólne przepisy o ruchu drogowym.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

otwarcie centrum leśnego

otwarcie centrum leśnego

kompleksu edukacyjno-turystycznego "Hubertówka Zofiówka"

      W dniu 6 czerwca 2014r. odbyło się uroczyste  otwarcie centrum leśnego kompleksu edukacyjno-turystycznego "Hubertówka- Zofiówka". Obiekt został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Położony jest na terenie parku objętego ochrona konserwatorską, w leśnictwie Sikory oraz na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Wydarzenie to zbiegło się z obchodami 90-lecia Lasów Państwowych, a tym samym była to  okazja do podsumowania działalności Nadleśnictwa Czaplinek na przestrzeni ostatnich niemal 40 lat.

     Symbolicznego otwarcia dokonali: Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Sylwester Major, Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jan Sachs oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek Robert Frutczak. Pracownicy nadleśnictwa zaprezentowali zebranym gościom wybrane zagadnienia i sposób prowadzenia zajęć edukacyjnych, które będą realizowane w ramach programu „Edukacja przyrodniczo-leśna w każdym wieku".

     Nowo powstały obiekt pozwoli Nadleśnictwu Czaplinek koordynować edukację przyrodniczo-leśną społeczeństwa kształtując świadomość ekologiczną oraz potrzebę ochrony najcenniejszych walorów krajobrazu, uświadamiając jednocześnie wszystkie grupy wiekowe, o potrzebie gospodarowania lasami na zasadach zrównoważonego rozwoju. Zaspokajanie potrzeb przemysłu drzewnego przy zachowaniu najcenniejszych fragmentów rodzimej przyrody, to niezwykle skomplikowane zadanie, które z powodzeniem realizujemy bazując na doświadczeniach leśników kilku pokoleń.

     Nadleśniczy Robert Frutczak wyróżnił przedstawicieli instytucji współpracujących z Nadleśnictwem Czaplinek wręczając im symboliczne upominki.

     Wyróżnieni zostali: Jan Sachs, Dorota Janicka, Adam Kośmider, Zenon Maksalon, Aleksander Fudała, Adam Czernikiewicz, Arkadiusz Kornacki, Robert Buszta, Bogusław Ptak , Franciszek Gąsienica, Marcin Makar, Krzysztof Sienkiewicz, Krzysztof Straszkiewicz, Marek Mikołajczak, Radosław Grzegorczyk, Jacek Winnicki, Zbigniew Łukomski, Władysława i Marian Todys.

     Należy podkreślić, iż tylko kompleksowe, wspólnie podejmowane działania, a w szczególności osobiste zaangażowanie ludzi reprezentujących instytucje ochrony przyrody może sprawić, iż troska o wspólne dziedzictwo przyrodnicze przyniesie wymierne efekty. Wspólne działania edukacyjne niewątpliwie przyczynią się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród społeczności lokalnej oraz do popularyzacji działań ochrony przyrody na obszarach Natura 2000 w warunkach zrównoważonego rozwoju.