Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

      Nadleśnictwo Czaplinekpołożone jest w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatu drawskiego oraz szczecineckiego. Obszar został ukształtowany w trakcie pomorskiej fazy zlodowacenia bałtyckiego i późniejszego okresu erozji, za czym mogą przemawiać licznie występujące na tym obszarze moreny czołowe i kemy jak również jeziora rynnowe. Największym zbiornikiem wodnym na obszarze Nadleśnictwa jest jezioro Drawsko, które jest drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.

     Według regionalizacji lasy Nadleśnictwa leżą na pograniczu dwóch krain przyrodniczo-leśnych. Południowa i północna część Nadleśnictwa leży w I Krainie-Bałtyckiej, natomiast środkowa część w III Krainie – Wielkopolsko-Pomorskiej.

 

     Nadleśnictwo Czaplinek podlega  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Swoim obszarem obejmuje 17,72 tys ha gruntów Skarbu Państwa i jest podzielone na dwa obręby:

·         Piława - pow. 10665 ha

·         Czaplinek – pow. 7054 ha

     Lasy pokrywają ponad 34 % powierzchni a średni wiek drzewostanów to 60 lat. 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Korzystając z nieco już chłodniejszych, ale nadal pogodnych, wrześniowych dni oraz trwającego sezonu grzybowego postanowiliśmy wybrać się z dziećmi do lasu, by przekonać się, czy wiedzą, które grzyby można bezpiecznie zbierać.

W dniach 21-27 września gościliśmy na Hubertówce "Zofiówce" dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku - oddział Broczyno, Przedszkola Specjalnego w Czaplinku, Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Kubusia Puchatka w Połczynie Zdroju, Niepubliczego Przedszkola "Edukacja" w Czaplinku, Niepublicznego Przedszkola "Małe Przedszkole" w Łubowie, Szkoły Podstawowej w Czaplinku oraz Szkoły Podstawowej w Starym Chwalimiu.

Oczywiście las to nie tylko grzyby, więc opowiadaliśmy o tym, co jeszcze ciekawego można w lesie spotkać. Dzieci dowiedziały się jaką rolę w lesie pełni martwe drewno, jakie wyróżniamy gatunki drzew oraz po czym je rozpoznawać. Podczas spaceru poznały rodzaje budek lęgowych dla ptaków oraz gatunki ptaków je zamieszkujących.

Po spacerze przyszedł czas na zapoznanie się z charakterystyką pracy z pszczołami oraz degustację miodów. Jak co roku nie zabrakło przejażdżki bryczką konną.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Panu Konradowi Fujarskiemu, miejscowemu wytwórcy miodów drahimskich oraz Panu Gabrielowi Krzysztofiakowi, właścicielowi bryczki.

Dziękujemy za udział. Pozdrawiamy!