Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Wieści z lasu"

"Wieści z lasu"

Wycieczka do lasu dla najmłodszych mieszkańców Gminy Czaplinek oraz Borne Sulinowo.

Nadleśnictwo Czaplinek w dniach 10-12 czerwca zorganizowało dla najmłodszych mieszkańców Gminy Czaplinek, oraz Bornego Sulinowa wycieczkę do lasu, w ramach corocznie organizowanych w tym okresie „dni otwartych nadleśnictwa".

            W poprzednich latach przedszkolaki odwiedzali biurowiec nadleśnictwa przy ulicy Drahimskiej. Główną atrakcją była ekspozycja rzadkich gatunków zwierząt, poznanie specyfiki pracy leśnika w aspekcie ochrony różnorodności biologicznej. Ochrona rzadkich i cennych ekosystemów leśnych to jeden z priorytetów przy prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, której głównym zadaniem jest pozyskane surowca drzewnego. Wyspecjalizowane firmy już od wielu lat posługują się w tym celu maszynami wielooperacyjnymi takimi jak harwester czy forwarder. Dzięki uprzejmości Pana Marcina Makara (właściciela firmy pozyskującej drewno) oraz gościnności Pani Małgorzaty Kudełki leśniczyny leśnictwa Rakowo blisko 250 przedszkolaków miało okazję podziwiać pracującego harwestera. Pracownicy nadleśnictwa wyjaśnili młodym przyrodnikom przewagę tych maszyn nad tradycyjnym drwalem z piłą spalinową. Reguła EEE, czyli ergonomia, ekologia, ekonomia. Maszyna taka jak harwester jest cicha, dzięki czemu nie zakłóca spokoju fauny leśnej, a tempo pracy jest kilkukrotnie wyższe, ponieważ głowica harwestera jednocześnie wycina drzewa, okrzesuje z gałęzi i przeżyna na konkretnej długości sortymenty. Kilkunastometrowe teleskopowe  ramie  harwestera bez konieczności poruszania się całej maszyny, dosięgnie kilkadziesiąt drzew, nie niszcząc runa leśnego (jagody, grzyby). Operator harestera nie ma bezpośredniego kontaktu z surowcem, zagrożenie jego zdrowia i życia podczas pracy jest minimalne Dzięki zaawansowaniu technicznemu nie ma problemu z zanieczyszczeniem środowiska, które często następowało podczas dolewania do piły spalinowej oleju czy paliwa. Tylko jedna kropla oleju zanieczyszcza jeden metr sześcienny wody.  Dodatkowo przy możliwości pracy kilku operatorów potężne reflektory umożliwiają harwesterowi  pracę po zmroku, przez 24 godziny na dobę.

            Na zakończenie wizyty w czaplineckich lasach każdy z uczestników miał okazję upiec kiełbasę przy ognisku oraz obejrzeć moduł gaśniczy samochodu patrolowego służby leślnej. Problematyka zagrożenia pożarowego jest poruszana przez Nadleśnictwo Czaplinek podczas wielu akcji edukacyjnych organizowanych dla wszystkich grup wiekowych. Niezmiernie cieszy zatem fakt, że liczba pożarów lasu z roku na rok jest coraz niższa przy wysokiej świadomości osób przebywających w lesie, czemu dowodzą liczne telefony turystów pytających o lokalizację stałych miejsc biwakowych wyznaczonych przez nadleśnictwo.

Aby zdobyta w lesie wiedza została zapamiętana każdy młody obserwator przyrody otrzymał zeszyt „Poznajemy las". Zachęcamy rodziców do zapoznania się z jego zawartością wspólnie z dziećmi. Zawarte tam informacje ułatwią i sprawią że spacery po lesie przyniosą państwa rodzinie więcej radości, oraz zrozumienie wielu procesów i zależności w ekosystemie leśnym, na który wpływ mamy my wszyscy.

                                                Tomasz Lubczyński