Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Nadleśnictwo Czaplinek powstało 1.07.1975 r. na podstawie Zarządzenia Nr 18 Naczelnego Dyrektora LP z dnia 23.05.1975 r., zmieniającego nazwę dotychczasowego Nadleśnictwa Broczyno z obrębami: Broczyno i Borne Sulinowo na Nadleśnictwo Czaplinek i przyłączającego do Nadleśnictwa obręb Nowy Dwór, utworzony z likwidowanego Nadleśnictwa Nowy Dwór. 1.01.1976 r. włączono do Nadleśnictwa część zlikwidowanego Nadleśnictwa Piława (2728,11 ha), którą 1.01.1978 r. powiększono o część byłego obrębu Złocieniec (2316,12 ha). Utworzona w ten sposób jednostka otrzymała nazwę ,, obręb Czaplinek”.  Kolejna reorganizacja nastąpiła 1.01.1979 r., kiedy to na podstawie Zarządzenia Nr 58 Naczelnego Dyrektora LP z dnia 10.11.1978 r. wyłączono do reaktywowanego Nadleśnictwa Złocieniec obręb Nowy Dwór, a przyłączono obręb Piława utworzony z części byłego obrębu Piława należącej do Nadleśnictwa Szczecinek.

Zbliżony do obecnego zasięg administracyjny Nadleśnictwa Czaplinek określony został w 1993 r., gdy na podstawie Zarządzenia Nr 64 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31.12.1992 r. przekazano do nowo utworzonych Nadleśnictw Borne Sulinowo i Czarnobór obręb Broczyno i Borne, a włączono do Nadleśnictwa Czaplinek część obrębu Szczecinek, którą następnie przyłączono do obrębu Piława. Obecny zasięg terytorialny Nadleśnictwa Czaplinek obejmuje więc dwa obręby leśne: Piława i Czaplinek.

Z okresu przedwojennego zachowało się niewiele materiałów, na podstawie których można by wnioskować o sposobach organizacji i stopniu intensywności gospodarki leśnej. Stan lasu w okresie powojennym wskazywał, że poziom gospodarowania w nich był bardzo różny, zależny od indywidualnego nastawienia i potrzeb poszczególnych właścicieli. Zdecydowana większość lasów należała wcześniej do dużych i średnich majątków rolno – leśnych oraz do drobnej własności chłopskiej. Przejęcie ich nastąpiło na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20.01.1945 r. w sprawie wykonania Dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa.

Niewielka część Nadleśnictwa, to dawne lasy państwowe, lasy miejskie Czaplinka i Złocieńca oraz lasy poklasztorne byłego zakonu templariuszy, później joanitów z Czaplinka.

Zarządzeniem Nr 65 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 05 września 2018 r  do Nadleśnictwa Czaplinek przyłączono 1822,39 ha z Nadleśnictwa Połczyn, w tym: do obrębu Piława – 474,26 ha, a do obrębu Czaplinek – 1348,13 ha.

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

otwarcie centrum leśnego

otwarcie centrum leśnego

kompleksu edukacyjno-turystycznego "Hubertówka Zofiówka"

      W dniu 6 czerwca 2014r. odbyło się uroczyste  otwarcie centrum leśnego kompleksu edukacyjno-turystycznego "Hubertówka- Zofiówka". Obiekt został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Położony jest na terenie parku objętego ochrona konserwatorską, w leśnictwie Sikory oraz na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Wydarzenie to zbiegło się z obchodami 90-lecia Lasów Państwowych, a tym samym była to  okazja do podsumowania działalności Nadleśnictwa Czaplinek na przestrzeni ostatnich niemal 40 lat.

     Symbolicznego otwarcia dokonali: Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Sylwester Major, Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jan Sachs oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek Robert Frutczak. Pracownicy nadleśnictwa zaprezentowali zebranym gościom wybrane zagadnienia i sposób prowadzenia zajęć edukacyjnych, które będą realizowane w ramach programu „Edukacja przyrodniczo-leśna w każdym wieku".

     Nowo powstały obiekt pozwoli Nadleśnictwu Czaplinek koordynować edukację przyrodniczo-leśną społeczeństwa kształtując świadomość ekologiczną oraz potrzebę ochrony najcenniejszych walorów krajobrazu, uświadamiając jednocześnie wszystkie grupy wiekowe, o potrzebie gospodarowania lasami na zasadach zrównoważonego rozwoju. Zaspokajanie potrzeb przemysłu drzewnego przy zachowaniu najcenniejszych fragmentów rodzimej przyrody, to niezwykle skomplikowane zadanie, które z powodzeniem realizujemy bazując na doświadczeniach leśników kilku pokoleń.

     Nadleśniczy Robert Frutczak wyróżnił przedstawicieli instytucji współpracujących z Nadleśnictwem Czaplinek wręczając im symboliczne upominki.

     Wyróżnieni zostali: Jan Sachs, Dorota Janicka, Adam Kośmider, Zenon Maksalon, Aleksander Fudała, Adam Czernikiewicz, Arkadiusz Kornacki, Robert Buszta, Bogusław Ptak , Franciszek Gąsienica, Marcin Makar, Krzysztof Sienkiewicz, Krzysztof Straszkiewicz, Marek Mikołajczak, Radosław Grzegorczyk, Jacek Winnicki, Zbigniew Łukomski, Władysława i Marian Todys.

     Należy podkreślić, iż tylko kompleksowe, wspólnie podejmowane działania, a w szczególności osobiste zaangażowanie ludzi reprezentujących instytucje ochrony przyrody może sprawić, iż troska o wspólne dziedzictwo przyrodnicze przyniesie wymierne efekty. Wspólne działania edukacyjne niewątpliwie przyczynią się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród społeczności lokalnej oraz do popularyzacji działań ochrony przyrody na obszarach Natura 2000 w warunkach zrównoważonego rozwoju.