Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny (62%). Średni wiek lasów na naszym terenie to 60 lat, a przeciętna zasobność wynosi 278 m3/ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych zadań gospodarki leśnej. Działania leśników w ramach ochrony lasu mają na celu zachowanie ciągłości i trwałości lasów oraz zwiększają ich odporność na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Od tysiącleci gospodarka łowiecka nieprzerwanie towarzyszy człowiekowi dawniej jako zapewnienie bytu dzisiaj jako pasja i hobby myśliwych. Ich zaangażowanie we właściwe zagospodarowanie obwodów łowieckich, polowania oraz kultywowanie kultury łowieckiej tworzy obecny obraz polskiego myślistwa.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

W Polsce ok. 17% gruntów leśnych znajduje się we władaniu podmiotów prywatnych nad którymi nadzór sprawowany jest przez leśników oraz starostwa powiatowe

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Korzystając z nieco już chłodniejszych, ale nadal pogodnych, wrześniowych dni oraz trwającego sezonu grzybowego postanowiliśmy wybrać się z dziećmi do lasu, by przekonać się, czy wiedzą, które grzyby można bezpiecznie zbierać.

W dniach 21-27 września gościliśmy na Hubertówce "Zofiówce" dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku - oddział Broczyno, Przedszkola Specjalnego w Czaplinku, Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Kubusia Puchatka w Połczynie Zdroju, Niepubliczego Przedszkola "Edukacja" w Czaplinku, Niepublicznego Przedszkola "Małe Przedszkole" w Łubowie, Szkoły Podstawowej w Czaplinku oraz Szkoły Podstawowej w Starym Chwalimiu.

Oczywiście las to nie tylko grzyby, więc opowiadaliśmy o tym, co jeszcze ciekawego można w lesie spotkać. Dzieci dowiedziały się jaką rolę w lesie pełni martwe drewno, jakie wyróżniamy gatunki drzew oraz po czym je rozpoznawać. Podczas spaceru poznały rodzaje budek lęgowych dla ptaków oraz gatunki ptaków je zamieszkujących.

Po spacerze przyszedł czas na zapoznanie się z charakterystyką pracy z pszczołami oraz degustację miodów. Jak co roku nie zabrakło przejażdżki bryczką konną.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Panu Konradowi Fujarskiemu, miejscowemu wytwórcy miodów drahimskich oraz Panu Gabrielowi Krzysztofiakowi, właścicielowi bryczki.

Dziękujemy za udział. Pozdrawiamy!