Asset Publisher Asset Publisher

Plan Urządzenia Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Na podstawie art.22 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz.U.z 2000 r. poz. 6,z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 kwietnia 2020 r., zatwierdzono plan urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Czaplinek w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, na lata 2020 - 2029.

 

 

Plan urządzania lasu cele:

  • zwiększenie zasobów leśnych poprzez planowanie pozyskania drewna w zależności od przyrostu miąższości i poprzez planowanie dodatkowych zalesień,
  • zwiększenie odporności ekosystemów leśnych poprzez popieranie różnorodności genowej, gatunkowej i strukturalnej, wykorzystywanie procesów naturalnych i dostosowywanie gatunków do warunków siedliskowych,
  • zapewnienie odpowiedniego poziomu pozyskania produktów leśnych, tak w okresie bieżącym, jak i w przyszłości, przy minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko,
  • popieranie różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych przez preferowanie odnowień naturalnych, wprowadzanie gatunków rodzimych, ochronę cennych biotopów,
  • zachowanie funkcji ochronnych lasów,
  • utrzymanie innych funkcji społeczno-ekonomicznych.

Program ochrony przyrody jest integralną częścią Planu urządzania lasu został sporządzony w celu:

  • zinwentaryzowanie i  zobrazowanie bogactwa przyrodniczego lasów Nadleśnictwa
  • przedstawienie istniejących i potencjalnych zagrożeń lasów oraz środowiska przyrodniczego
  • doskonalenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych
  • ulepszenie i rozwijanie metod sprawowania ochrony przyrody
  • umożliwienie w przyszłości porównań i analiz zmian środowiska przyrodniczego
  • wskazanie kolejnych obiektów do objęcia ochroną
  • uświadomienie różnym grupom społecznym  obecnych i potencjalnych zagrożeń środowiska przyrodniczego
  • ochrona zabytków kultury materialnej w lasach

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Korzystając z nieco już chłodniejszych, ale nadal pogodnych, wrześniowych dni oraz trwającego sezonu grzybowego postanowiliśmy wybrać się z dziećmi do lasu, by przekonać się, czy wiedzą, które grzyby można bezpiecznie zbierać.

W dniach 21-27 września gościliśmy na Hubertówce "Zofiówce" dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku - oddział Broczyno, Przedszkola Specjalnego w Czaplinku, Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Kubusia Puchatka w Połczynie Zdroju, Niepubliczego Przedszkola "Edukacja" w Czaplinku, Niepublicznego Przedszkola "Małe Przedszkole" w Łubowie, Szkoły Podstawowej w Czaplinku oraz Szkoły Podstawowej w Starym Chwalimiu.

Oczywiście las to nie tylko grzyby, więc opowiadaliśmy o tym, co jeszcze ciekawego można w lesie spotkać. Dzieci dowiedziały się jaką rolę w lesie pełni martwe drewno, jakie wyróżniamy gatunki drzew oraz po czym je rozpoznawać. Podczas spaceru poznały rodzaje budek lęgowych dla ptaków oraz gatunki ptaków je zamieszkujących.

Po spacerze przyszedł czas na zapoznanie się z charakterystyką pracy z pszczołami oraz degustację miodów. Jak co roku nie zabrakło przejażdżki bryczką konną.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Panu Konradowi Fujarskiemu, miejscowemu wytwórcy miodów drahimskich oraz Panu Gabrielowi Krzysztofiakowi, właścicielowi bryczki.

Dziękujemy za udział. Pozdrawiamy!