Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Zielona Flaga”- Eco-Schools

„Zielona Flaga”- Eco-Schools

22 marca 2013r. Nadleśnictwo Czaplinek oraz nauczyciele Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół w Czaplinku zorganizowali prelekcję w ramach programu Eco-Schools.

     W dniu 22 marca 2013 roku w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Parkowej odbyły się zajęcia kameralne mające na celu poszerzenie wiedzy przyrodniczej naszych uczniów. Prelekcje prowadzone były przez osoby, które od wielu lat działają na niwie ochrony przyrody w regionie zachodniopomorskim. Jako pierwsza przed czaplinecką młodzieżą wystąpiła Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Pani Dorota Janicka, przybliżając zawiłą strukturę oraz historię form ochrony przyrody w Polsce. Pan Cezary Korkosz Przedstawiciel Komitetu Ochrony Orłów, zawodowo zajmujący się fotografią przyrodniczą, omówił tematyke związaną z ochroną gatunkową ptaków szponiastych w Polsce. W drugiej godzinie spotkania głos zabrały pracownice Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Wydziału Spraw Terenowych w Złocieńcu Beata Gorgowienko i Katarzyna Moczarska Ryczko. Szczegółowo omówiły problemy społeczne związane ze wzrostem liczebności populacji żubra i wilk na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego.

     Druga część spotkania odbyła się w stuletnim bukowym lesie gdzie o cięciach pielęgnacyjnych i rębnych na leśnych siedliskach naturowych mówili leśniczy Marcin Kowalski oraz specjalista służby leśnej Tomasz Lubczyński. Spotkanie w przepięknej zimowej scenerii uwieńczone zostało ogniskiem oraz symbolicznym poczęstunkiem.

                                                        Tomasz Lubczyński