Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka łowiecka

Od tysiącleci gospodarka łowiecka nieprzerwanie towarzyszy człowiekowi dawniej jako zapewnienie bytu dzisiaj jako pasja i hobby myśliwych. Ich zaangażowanie we właściwe zagospodarowanie obwodów łowieckich, polowania oraz kultywowanie kultury łowieckiej tworzy obecny obraz polskiego myślistwa.

 

     Nadleśnictwo Czaplinek nie posiada obwodów wyłączonych z dzierżawienia. Nadleśnictwo nadzoruje  gospodarkę łowiecką  prowadzoną  przez  pięć kół łowieckich:

1. „RYŚ" Szczecinek

2. „DARZBÓR" Szczecinek

3. „SOKÓŁ" Piława

4. „Myśliwiec" Czaplinek

5. „Żbik" Budowo

     Koła łowieckie prowadzą gospodarkę łowiecką na łącznej powierzchni :41880 ha w tym pow. leśnej :15701 ha. Wg ostatniej inwentaryzacji na terenie n-ctwa Czaplinek bytuje 835 szt. jeleni, 1509szt.saren, 695szt. dzików, 18 danieli oraz lisy, jenoty, borsuki, kuny, zające, kuropatwy, kaczki, wydry, bobry, bażanty. Rocznie pozyskuje się ok.600 szt.jeleni, 490 szt.saren, 880szt. dzików. Problemem n-ctwa jest nadmiar jeleni, które powodują znaczne szkody w uprawach i młodnikach. Dlatego n-ctwo wydaje rokrocznie znaczne kwoty, w celu zabezpieczenia upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny poprzez grodzenia, smarowanie drzewek odstraszającymi środkami chemicznymi, palikowanie, osłonkowanie i inne. Najistotniejsze jednak jest dostosowanie ilości zwierzyny do stanów, zapewniającym lasom stabilny i bezpieczny rozwój. Również rosnące stany populacji bobrów stanowią coraz większe zagrożenie dla istniejących drzewostanów.

                                                     

   


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ASF w Polsce

ASF w Polsce

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Bardzo wążną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

https://www.wetgiw.gov.pl/

 

źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

fot.: Schutterstock