Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka łowiecka

Od tysiącleci gospodarka łowiecka nieprzerwanie towarzyszy człowiekowi dawniej jako zapewnienie bytu dzisiaj jako pasja i hobby myśliwych. Ich zaangażowanie we właściwe zagospodarowanie obwodów łowieckich, polowania oraz kultywowanie kultury łowieckiej tworzy obecny obraz polskiego myślistwa.

 

     Nadleśnictwo Czaplinek nie posiada obwodów wyłączonych z dzierżawienia. Nadleśnictwo nadzoruje  gospodarkę łowiecką  prowadzoną  przez  pięć kół łowieckich:

1. „RYŚ" Szczecinek

2. „DARZBÓR" Szczecinek

3. „SOKÓŁ" Piława

4. „Myśliwiec" Czaplinek

5. „Żbik" Budowo

     Koła łowieckie prowadzą gospodarkę łowiecką na łącznej powierzchni :41880 ha w tym pow. leśnej :15701 ha. Wg ostatniej inwentaryzacji na terenie n-ctwa Czaplinek bytuje 835 szt. jeleni, 1509szt.saren, 695szt. dzików, 18 danieli oraz lisy, jenoty, borsuki, kuny, zające, kuropatwy, kaczki, wydry, bobry, bażanty. Rocznie pozyskuje się ok.600 szt.jeleni, 490 szt.saren, 880szt. dzików. Problemem n-ctwa jest nadmiar jeleni, które powodują znaczne szkody w uprawach i młodnikach. Dlatego n-ctwo wydaje rokrocznie znaczne kwoty, w celu zabezpieczenia upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny poprzez grodzenia, smarowanie drzewek odstraszającymi środkami chemicznymi, palikowanie, osłonkowanie i inne. Najistotniejsze jednak jest dostosowanie ilości zwierzyny do stanów, zapewniającym lasom stabilny i bezpieczny rozwój. Również rosnące stany populacji bobrów stanowią coraz większe zagrożenie dla istniejących drzewostanów.

                                                     

   


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA

Wieczorem 23 lipca zaobserwowano w okolicach Barwic samicę dropia, ptaka który w Polsce wyginął. Ptak przebywał na terenie wsi, pomiedzy zabudowaniami, a ciekawostką jest to, że nie wykazywał zbytniego lęku przed ludźmi - takie zachowanie jest sprzeczne z jego naturą, gdyż uważa się, że to ptaki lękliwe i skryte. Jak ustaliliśmy, osobnik ten był prawdopodobnie obserwowany w okolicach Białego Boru. Odczytano wówczas jego obrączkę i okazało się, że pochodzi z naturalnego lęgu w jednym z niemieckich rezerwatów.

DROP ZWYCZAJNY (Otis tarda)

Ptak, który w Polsce wyginął jako gatunek lęgowy w latach 80 XX wieku. Jego większe populacje znajdują się obecnie na terenie Niemiec (skąd sporadycznie może zalatywać do Polski), a także Austrii, Czech i Słowacji. Jest to jeden z najcięższych gatunków ptaków, który jest zdolny do lotu. Masa dorosłych samców sięga 18 kg, a więc potrafią być cięższe od łabędzi niemych. Dropie preferują tereny otwarte i spokój. Spadek jego populacji wynika z przekształceń krajobrazu, mechanizacji i chemizacji rolnictwa.

Lasy Państwowe są na etepie tworzenia projektu reintrodukcji dropia zwyczajnego, w celu stworzenia jego wolnościowej populacji. W projekt zaangażowane jest Nadleśnictwo Świebodzin oraz Leśny Bank Genów Kostrzyca, gdzie przetrzymywane mają być zasoby genetyczne gatunku.

fot. T. Tomecki