Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

     Lasy Nadleśnictwa Czaplinek położone są na obszarze o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjno – wypoczynkowych.

Podstawowymi obiektami edukacji leśnej w Nadleśnictwie Czaplinek są:

- wiata „Hubertówka Zofiówka" wraz z plenerowymi grami edukacyjnymi znajdująca się na terenie Leśnictwa Sikory,

- świetlica w biurze Nadleśnictwa,

- ścieżki edukacyjne,

- szlaki turystyczne,

- miejsca postoju.

 

Na terenie Nadleśnictwa Czaplinek znajdują się trzy ścieżki dydaktyczne:

1. Ścieżka dydaktyczna „Wyspa Bielawa" – piesza ścieżka florystyczno-faunistyczna o długości 4 km, zlokalizowana na największej wyspie jeziora Drawsko.

2. Ścieżka przyrodnicza „Spyczyna Góra – Jezioro Prosino" –o długości 16,5 km przeznaczona dla turystyki pieszej i rowerowej, zlokalizowana pomiędzy jeziorami Żerdno i Prosino.

3. Ścieżka przyrodnicza „Kukówka" – o długości 3,8 km, przeznaczona dla turystyki pieszej i rowerowej.

 

Poza tym przez teren Nadleśnictwa przebiega wiele szlaków turystycznych:

Szlaki piesze:

-„Szlak wzniesień moreny czołowej"

- „Szlak Szwajcarii Połczyńskiej"

- „Szlak Solny"

- „Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego"

- „Szlak nieoznakowany wokół Jeziora Pile"

 

Szlaki rowerowe:

- „ Dolina Pięciu Jezior"

- „Kraina Zaklętego Trójkąta"

- „Greenway – Naszyjnik Północy"

- „ Dookoła Jeziora Siecino"

- „Drawa"

- „Kraina małych jezior"

- „Wzgórza nad Parsętą"

- „Dolina Parsęty"

- „Nad Jezioro Ciemino"

 

Szlaki konne:

- „Pojezierza Drawskiego"

- „Szlak konny czarny"

- „Szlak konny czerwony"

 

Szlaki kajakowe:

- „Szlak kajakowy – Piława"

- „Szlak kajakowy rzeką Drawą im. Karola Wojtyły"

- „Szlak Kajakowy rzeką Parsętą".

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ASF w Polsce

ASF w Polsce

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Bardzo wążną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

https://www.wetgiw.gov.pl/

 

źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

fot.: Schutterstock