Wydawca treści Wydawca treści

Inne formy ochrony

     W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Czaplinek zlokalizowany jest obszar chronionego krajobrazu „Pojezierze Drawskie". Utworzony on został w 1975 roku w celu ochrony krajobrazu i naturalnych walorów środowiska przyrodniczego Pojezierza Drawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zwartych kompleksów leśnych porośniętych żyzną buczyną pomorską, miejsc lęgowych i siedlisk rzadkich i ginących zwierząt, w tym ptaków takich jak bąk, bielik, błotniak stawowy, gągoł, kwiczoł, remiz, tracz nurogęś oraz miejsca zlotów i przelotów żurawi, gęsi, kaczek.

     Na terenie nadleśnictwa wyodrębniono obszary stanowiące ostoje różnorodności biologicznej (ostoje ksylobiontów). Ich celem jest zachowanie cennych siedlisk przyrodniczych. W skład ostoi weszły drzewostany stanowiące strefy ekotonowe wokół rzek i jezior ze szczególnym uwzględnieniem siedlisk bagiennych i wilgotnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Korzystając z nieco już chłodniejszych, ale nadal pogodnych, wrześniowych dni oraz trwającego sezonu grzybowego postanowiliśmy wybrać się z dziećmi do lasu, by przekonać się, czy wiedzą, które grzyby można bezpiecznie zbierać.

W dniach 21-27 września gościliśmy na Hubertówce "Zofiówce" dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku - oddział Broczyno, Przedszkola Specjalnego w Czaplinku, Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Kubusia Puchatka w Połczynie Zdroju, Niepubliczego Przedszkola "Edukacja" w Czaplinku, Niepublicznego Przedszkola "Małe Przedszkole" w Łubowie, Szkoły Podstawowej w Czaplinku oraz Szkoły Podstawowej w Starym Chwalimiu.

Oczywiście las to nie tylko grzyby, więc opowiadaliśmy o tym, co jeszcze ciekawego można w lesie spotkać. Dzieci dowiedziały się jaką rolę w lesie pełni martwe drewno, jakie wyróżniamy gatunki drzew oraz po czym je rozpoznawać. Podczas spaceru poznały rodzaje budek lęgowych dla ptaków oraz gatunki ptaków je zamieszkujących.

Po spacerze przyszedł czas na zapoznanie się z charakterystyką pracy z pszczołami oraz degustację miodów. Jak co roku nie zabrakło przejażdżki bryczką konną.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Panu Konradowi Fujarskiemu, miejscowemu wytwórcy miodów drahimskich oraz Panu Gabrielowi Krzysztofiakowi, właścicielowi bryczki.

Dziękujemy za udział. Pozdrawiamy!