Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

      Nadleśnictwo Czaplinekpołożone jest w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatu drawskiego oraz szczecineckiego. Obszar został ukształtowany w trakcie pomorskiej fazy zlodowacenia bałtyckiego i późniejszego okresu erozji, za czym mogą przemawiać licznie występujące na tym obszarze moreny czołowe i kemy jak również jeziora rynnowe. Największym zbiornikiem wodnym na obszarze Nadleśnictwa jest jezioro Drawsko, które jest drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.

     Według regionalizacji lasy Nadleśnictwa leżą na pograniczu dwóch krain przyrodniczo-leśnych. Południowa i północna część Nadleśnictwa leży w I Krainie-Bałtyckiej, natomiast środkowa część w III Krainie – Wielkopolsko-Pomorskiej.

 

     Nadleśnictwo Czaplinek podlega  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Swoim obszarem obejmuje 17,72 tys ha gruntów Skarbu Państwa i jest podzielone na dwa obręby:

·         Piława - pow. 10665 ha

·         Czaplinek – pow. 7054 ha

     Lasy pokrywają ponad 34 % powierzchni a średni wiek drzewostanów to 60 lat. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IX Grzybobranie TPL 2017

IX Grzybobranie TPL 2017

W sobotę, 07.10.2017 r. odbyła się IX edycja Grzybobrania pod przewodnictwem Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku. Współorganizatorami imprezy byli m.in. Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Nadleśnictwo Czarnobór, Nadleśnictwo Czaplinek, a także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie i Stowarzyszenie Przyrodników "Ostoja Drawska" w Złocieńcu.

Celem imprezy było popularyzowanie idei ochrony środowiska i przyrody poprzez racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych oraz integracja wielopokoleniowa uczestników spotkania.

Po obowiązkowej rejestracji oraz wysłuchaniu instruktażu dotyczącego rozpoznawania i sposobu zbioru grzybów, uczestnicy ruszyli do lasu. Pomimo deszczowej aury, chęci do rywalizacji (oczywiście zdrowej) nie brakowało i co niektórzy uczestnicy mogli się pochwalić pokaźnymi zbiorami.

Osoby, którym słabiej poszło zbieranie grzybów, mieli okazję wykazać się podczas innych konkurencji tj. strzał z wiatrówki, strzał z łuku, rozpoznawanie zwierząt czy rzut podkową. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs "1 z 10-ciu", podczas którego trzeba było wykazać się nie lada wiedzą z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody czy łowiectwa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy za wyjątkowo spędzony czas i wspólną zabawę, a w szczególności członkom Klubu Seniora w Czaplinku, którzy jak się okazało, przybyli naprawdę silną reprezentacją, zajmując najwyższe miejsca w wielu konkurencjach.