Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Aktywni w każdym wieku”

„Aktywni w każdym wieku”

     W dniu 09 lipca 2013r leśnicy z Nadleśnictwa Czaplinek po raz kolejny zaprosili przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Powiatu Drawskiego i Szczecineckiego, przedstawicieli Klubu Seniora w Czaplinku i Bornym Sulinowie oraz przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Złocieńcu. Zaproszeni goście mieli okazję wystartowania w pieszym rajdzie zadaniowym pod nazwą. „Aktywni w każdym wieku", którego celem była promocja aktywnych form wypoczynku, promocja walorów przyrodniczych Pojezierza Drawskiego, w tym Drawskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarów natura 2000: „Ostoja Drawska", „Jeziora Czaplineckie", zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

     Na siedmiokilometrową trasę rajdu wystartowało dwadzieścia pięć trzyosobowych drużyn, mając do wykonania na pięciu punktach kontrolnych zadania z zakresu wiedzy leśnej, ochrony przyrody, ratownictwa medycznego oraz ppoż. Część uczestników pozostała w lokalizacji startu i mety dopingując swoich zawodników. Uczestnicy poza okazją wykazania się posiadaną wiedzą, musieli również odczytać prawidłowo mapę oraz znaki w terenie. Po marszu dodatkową atrakcją była możliwość oddania strzału z łuku , wiatrówki oraz rzut podkową do celu.

     Wszyscy uczestnicy dotarli na metę nieco zmęczeni ale szczęśliwi, że podołali tak wymagającej trasie. Na zakończenie Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek Pan Robert Frutczak pogratulował wszystkim uczestnikom wigoru i zdrowego ducha walki. Organizatorzy wręczyli trzem pierwszym drużynom nagrody oraz dyplomy za udział wszystkim uczestnikom.

     Głównym organizatorem akcji było Nadleśnictwo Czaplinek we współudziale Wydziału Terenowego RDOŚ w Złocieńcu, Nadleśnictwa Drawsko, Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja Pomorska, Gminy Czaplinek, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Rajd był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

                                                                Opr. Tomasz Lubczyński