Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Aktywni w każdym wieku”

„Aktywni w każdym wieku”

     W dniu 09 lipca 2013r leśnicy z Nadleśnictwa Czaplinek po raz kolejny zaprosili przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Powiatu Drawskiego i Szczecineckiego, przedstawicieli Klubu Seniora w Czaplinku i Bornym Sulinowie oraz przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Złocieńcu. Zaproszeni goście mieli okazję wystartowania w pieszym rajdzie zadaniowym pod nazwą. „Aktywni w każdym wieku", którego celem była promocja aktywnych form wypoczynku, promocja walorów przyrodniczych Pojezierza Drawskiego, w tym Drawskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarów natura 2000: „Ostoja Drawska", „Jeziora Czaplineckie", zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

     Na siedmiokilometrową trasę rajdu wystartowało dwadzieścia pięć trzyosobowych drużyn, mając do wykonania na pięciu punktach kontrolnych zadania z zakresu wiedzy leśnej, ochrony przyrody, ratownictwa medycznego oraz ppoż. Część uczestników pozostała w lokalizacji startu i mety dopingując swoich zawodników. Uczestnicy poza okazją wykazania się posiadaną wiedzą, musieli również odczytać prawidłowo mapę oraz znaki w terenie. Po marszu dodatkową atrakcją była możliwość oddania strzału z łuku , wiatrówki oraz rzut podkową do celu.

     Wszyscy uczestnicy dotarli na metę nieco zmęczeni ale szczęśliwi, że podołali tak wymagającej trasie. Na zakończenie Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek Pan Robert Frutczak pogratulował wszystkim uczestnikom wigoru i zdrowego ducha walki. Organizatorzy wręczyli trzem pierwszym drużynom nagrody oraz dyplomy za udział wszystkim uczestnikom.

     Głównym organizatorem akcji było Nadleśnictwo Czaplinek we współudziale Wydziału Terenowego RDOŚ w Złocieńcu, Nadleśnictwa Drawsko, Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja Pomorska, Gminy Czaplinek, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Rajd był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

                                                                Opr. Tomasz Lubczyński