Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Zielona Flaga”- Eco-Schools

„Zielona Flaga”- Eco-Schools

22 marca 2013r. Nadleśnictwo Czaplinek oraz nauczyciele Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół w Czaplinku zorganizowali prelekcję w ramach programu Eco-Schools.

     W dniu 22 marca 2013 roku w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Parkowej odbyły się zajęcia kameralne mające na celu poszerzenie wiedzy przyrodniczej naszych uczniów. Prelekcje prowadzone były przez osoby, które od wielu lat działają na niwie ochrony przyrody w regionie zachodniopomorskim. Jako pierwsza przed czaplinecką młodzieżą wystąpiła Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Pani Dorota Janicka, przybliżając zawiłą strukturę oraz historię form ochrony przyrody w Polsce. Pan Cezary Korkosz Przedstawiciel Komitetu Ochrony Orłów, zawodowo zajmujący się fotografią przyrodniczą, omówił tematyke związaną z ochroną gatunkową ptaków szponiastych w Polsce. W drugiej godzinie spotkania głos zabrały pracownice Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Wydziału Spraw Terenowych w Złocieńcu Beata Gorgowienko i Katarzyna Moczarska Ryczko. Szczegółowo omówiły problemy społeczne związane ze wzrostem liczebności populacji żubra i wilk na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego.

     Druga część spotkania odbyła się w stuletnim bukowym lesie gdzie o cięciach pielęgnacyjnych i rębnych na leśnych siedliskach naturowych mówili leśniczy Marcin Kowalski oraz specjalista służby leśnej Tomasz Lubczyński. Spotkanie w przepięknej zimowej scenerii uwieńczone zostało ogniskiem oraz symbolicznym poczęstunkiem.

                                                        Tomasz Lubczyński