Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Zielona Flaga”- Eco-Schools

„Zielona Flaga”- Eco-Schools

22 marca 2013r. Nadleśnictwo Czaplinek oraz nauczyciele Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół w Czaplinku zorganizowali prelekcję w ramach programu Eco-Schools.

     W dniu 22 marca 2013 roku w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Parkowej odbyły się zajęcia kameralne mające na celu poszerzenie wiedzy przyrodniczej naszych uczniów. Prelekcje prowadzone były przez osoby, które od wielu lat działają na niwie ochrony przyrody w regionie zachodniopomorskim. Jako pierwsza przed czaplinecką młodzieżą wystąpiła Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Pani Dorota Janicka, przybliżając zawiłą strukturę oraz historię form ochrony przyrody w Polsce. Pan Cezary Korkosz Przedstawiciel Komitetu Ochrony Orłów, zawodowo zajmujący się fotografią przyrodniczą, omówił tematyke związaną z ochroną gatunkową ptaków szponiastych w Polsce. W drugiej godzinie spotkania głos zabrały pracownice Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Wydziału Spraw Terenowych w Złocieńcu Beata Gorgowienko i Katarzyna Moczarska Ryczko. Szczegółowo omówiły problemy społeczne związane ze wzrostem liczebności populacji żubra i wilk na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego.

     Druga część spotkania odbyła się w stuletnim bukowym lesie gdzie o cięciach pielęgnacyjnych i rębnych na leśnych siedliskach naturowych mówili leśniczy Marcin Kowalski oraz specjalista służby leśnej Tomasz Lubczyński. Spotkanie w przepięknej zimowej scenerii uwieńczone zostało ogniskiem oraz symbolicznym poczęstunkiem.

                                                        Tomasz Lubczyński